21 листопада православні християни святкують Собор Архістратига Михаїла та інших Небесних Сил безтілесних.
Про історію та традиції свята, а також про те, хто такі архангели і чому Михаїл серед них – архістратиг в матеріалі, підготовленому Інформаційно-просвітницьким відділом УПЦ спільно з редакцією журналу «Фома в Україні».
Собор Архістратига Михаїла та інших Небесних Сил безтілесних – неперехідне свято, яке в Православній Церкві відзначають 21 листопада за новим стилем (8 листопада – за старим).
Звершується воно у листопаді – дев’ятому місяці від березня (раніше з березня починався рік). Справа в тому, що, згідно з християнським богослов’я, існує дев’ять ангельських чинів. А восьмий день місяця (за старим стилем) – вказування на майбутній Собор всіх сил небесних, який відбудеться у день Страшного Суду. Святі отці називали Страшний Суд «днем восьмим».
Ангельські чини
Чини ангельські бувають трьох ієрархій. Вища – це Серафими, Херувими і Престоли. Ближче всіх Пресвятій Трійці предстоять шестикрилі Серафими (в перекладі «Полум’яніючі, Вогненні»). Середня – Господства, Сили і Влади. Нижча – Начала, Архангели і ангели.
Всі чини небесних сил називають ангелами. Ангел означає «вісник». Це відображає їх призначення – доносити до людей Божу волю, бути захисниками і вчителями людей. Архангел Михаїл стоїть над усіма дев’ятьма чинами і тому називається архистратигом.
Ми знаємо також імена інших архангелів: Гавриїл («сила Божа»), Рафаїл («лікування Боже»), Уріїл («світ Божий»), Селафіїл («молитвеник Божий»), Ієгудііл («славить Бога»), Варахиїл («благословення Боже»), Ієремиїл («піднесення до Бога»).
Архангел Михаїл
Архангел Михаїл в перекладі зі староєврейського означає «хто, як Бог» або трохи по-іншому, з питальною інтонацією – «хто, як Бог?». Його називають архистратигом, тому що він очолив небесне воїнство, яке повстало на відпалих від Бога ангелів і їхнього ватажка Денницю. Денницю ми знаємо також як Люцифера, що в перекладі означає «ранкова зірка». Цього ангела Господь наділив великими досконалостями, але за свою гординю і повстання проти Творця Денница був скинутий з Неба.
Про що моляться Архангелу Михаїлу
Згідно ієрархії чинів ангельських, Архангели благовіствують людям про Тайни Божі, відкривають нам Божу волю. Історично на Русі до Архангела Михаїла молилися про допомогу в позбавленні від скорботи, про заступництво державі, про порятунок і збереження Батьківщини.
Історія святкування Собору Архістратига Михаїла
Святкування Собору Архистратига Михаїла та інших Небесних Сил безтілесних встановлено на початку IV століття на Помісному Лаодикійському Соборі, що проходив за кілька років до I Вселенського Собору (приблизно 319-320 рр). Лаодикійський Собор 35-м правилом засудив і відкинув єретичне поклоніння ангелам як творцям і правителям світу (деміургам) і затвердив православне їх шанування.
Церква вчить нас, що Ангели є безтілесними духами, мають розум, вільну волю і знаходяться на послусі у Бога, будучи тварними (створеними) істотами.
Видатний богослов XIX в. митрополит Московський Макарій (Булгаков) так описує правильне шанування святих: «Пам’ятаючи ставлення до нас наших Ангелів-хранителів, навчимося: а) слухати їх, як наших вірних наставників на шляху істини і добра, і для цього завжди мати відкритий розум і серце для прийняття їх благих навіювань; б) звертатися до них з молитвою у всіх наших потребах і спокусах, як до наших заступників перед Богом і охоронців душ і тілес наших; в) любити їх і дякувати за всю ту ніжну і опікунську любов, з якою вони проходять своє служіння нам грішним, і за всі ті благодіяння, які нам подають; г) не засмучувати їх своєю неуважністю і злими вчинками, навпаки, радувати їх своїм зверненням до Бога і добродійним життям».
Архангел Михаїл в Старому Заповіті
Передання Церкви, яке шанується віруючими нарівні зі Святим Письмом, говорить про те, що Архангел Михаїл був учасником багатьох старозавітних подій. Наприклад, вказував дорогу ізраїльтянам під час виходу з Єгипту – у вигляді хмарного стовпа днем і вогняного стовпа вночі. Крім того відкрив Ісусу Навину волю Господа на взяття Єрихону і переніс пророка Авакума з Іудеї у Вавилон, щоб дати їжу Даниїлу, заточеному в рові з левами.
Чудеса, пов’язані з ім’ям Архангела Михаїла
З ім’ям Архистратига Михаїла пов’язано безліч чудес. Ось лише одна з історій. Архангел Михаїл врятував афонського отрока. Юнака хотіли втопити грабіжники: мріяли роздобути розкішну скарбницю, яку той випадково знайшов. На згадку про це чудо болгарський царедворець Дохіар побудував на Афоні храм на честь архангела Михаїла. Знайдене отроком золото пішло на оздоблення церкви.
Ікона Собору Архістратига Михаїла та інших Небесних Сил безтілесних
На іконах Архангелів зображують відповідно роду їх служіння. Михаїл попирає ногами диявола, в лівій руці тримає зелену фінікову гілку, в правій – спис з білою хоругвою (іноді полум’яний меч), на якій написаний червлений хрест. Гавриїл написаний з райською гілкою, яку він приніс Діві Марії в день Благовіщення, або зі світловим ліхтарем у правій руці і дзеркалом з яспису – у лівій. Рафаїл тримає посудину з цілющими ліками в лівій руці, а правою веде Товію, що несе рибу. Уриїл тримає в піднятій правій руці на рівні грудей меч, в опущеній лівій руці – «полум’я вогненне». Селафіїл зображений в молитовному положенні, що дивиться вниз, руки складені на грудях. Ієгудиїл в правій руці тримає золотий вінець, в лівій – бич з трьох червоних (або чорних) мотузок. На одязі Варахіїла зображено безліч рожевих квітів, а Ієремиїл тримає в руці терези.
Цікаві факти про архангела Михаїла
За переказами балканських християн, Архангел Михаїл навчив мучеників Флора і Лавра мистецтву керувати кіньми. Саме тому на місцевих іконах Флора і Лавра часто зображують з кіньми, поводи яких тримає в руках Архістратиг.
Коптські християни присвятили святому Михаїлу головну річку Єгипту – Ніл. Копти перейняли візантійську традицію святкування в честь архангела Михайла, але перенесли його дату на 12 листопада. Також 12-го числа кожного місяця в Коптській Церкві відбувається спеціальна служба в спогад святого Михаїла, а 12 червня, коли Ніл виходить з берегів, Архістратига славлять за розлив річки і майбутній урожай.
Архістратиг Михаїл – небесний покровитель Києва
Небесним покровителем столиці України Архангела Михаїла вважають з давніх часів. Починаючи з XVI століття зображення Архістратига Михаїла присутнє на гербі Київського воєводства, яке в той час входило до складу Польщі. Герб з часом трохи видозмінювався, але і сьогодні є офіційним гербом Києва.
Особливе шанування Архистратига Михаїла простежується ще з часів великокнязівських. Онук Ярослава Мудрого Святополк носив у хрещенні ім’я Михаїл. Саме він заклав на початку XIII століття на Старій київській горі Михайлівський золотоверхий собор.