КЕРУЮЧИЙ СПРАВАМИ УПЦ ПОЯСНИВ, ЩО ТАКЕ «БЛАГОГОВІННЯ»

Благоговіння – це пошана, глибока пошана до святині, в тому числі і до священного сану.
Як повідомляє Центр інформації Української Православної Церкви
з посиланням на сайт «Православная жизнь»,
про це сказав керуючий справами УПЦ митрополит Антоній (Паканич).

Владика навів слова преподобного Нікона Оптинського, який каже: «Треба все робити з благоговінням. Іноку треба мати і голос тихий, і ходу скромну. Не лише робити, а й говорити треба зі страхом Божим, обмірковуючи кожне слово, перш ніж його вимовити».
«Чи не правда, зараз ми дуже рідко бачимо такий умонастрій? Навіть серед деяких священиків. Який «тихий голос», яка «скромна хода»? Пристрасть до мітингів захопила багатьох. Зараз, навпаки, важливо бути гучним і широко крокуючим, постійно брати участь у якійсь боротьбі. І, що найхарактерніше, потрібно постійно викривати архієреїв та своїх братів-священиків у тому, що вони не так «борються за правду», як хотілося б деяким борцям», – сказав митрополит Антоній.
Він звернув увагу на те, що щоб дізнатися, наскільки духовним є той чи інший проповідник, немає потреби навіть проводити тонкий богословський аналіз, а варто лише поглянути на його промову. «Адже не обов’язково бути доктором богослов’я, щоб зрозуміти: ніколи лихослів’я, гнівливі грубі промови, вуличні вирази не бувають ознакою духовності. Це і є неблагоговіння», – додав він.
«Звісно, з церковної історії ми знаємо пророків і юродивих Христа ради, які у своєму високому дерзновенні могли палити словом затяті серця людей, що погрузли в житейській метушні. Але для такої сміливості потрібно мати внутрішню безпристрасність, буквально бути святим. Чи бачимо ми це у «борців»? На жаль. Але й серед простих православних християн насаджується думка, що бути людиною духовною, благоговійною, у послуху до духовенства – соромно, що зараз важливіші ті чи інші мирські цілі», – констатув архієрей.
Однак преподобний Єфрем Сирін каже: «Не соромся зберігати благоговіння в смиренному серці, бо ті, що розбещують тебе, не принесуть тобі користі в день потреби». «І це святе слово подвижника адресоване всім нам. Адже «день потреби» настав. Церкву як переслідували, так і переслідують, і жодні заяви та «правильні» промови, тим більше ніякі нападки на архієреїв та духовенство Їй не допомагають, а навпаки – є невід’ємною частиною переслідування, знищення Церкви», – пояснив владика.
Також преподобний Єфрем вказує: «Благословення справляє мирний стан, а мирний стан породжує безпристрасність».
«Це те, чого зараз усім так не вистачає: благоговіння, мирний стан та безпристрасність. Адже безпристрасність це не байдужість. Це високий стан розуму і душі, коли ніякі емоції не можуть володіти нами, коли чисті від пристрастей серце і розум чують тихий Божий голос і йдуть за ним. Саме це, а не революції чи поступки світові, потрібні нам зараз», – зазначив керуючий справами УПЦ.
На завершення митрополит Антоній побажав перебувати у благоговінні та відставити хоча б на час посту всю мирську метушню і направити свої думки до єдиного на потребу – спасіння наших душ.
Фото: Митрополит Антоній (Паканич) / Фейсбук
Приєднуйтесь до офіційного телеграм-каналу Центру інформації УПЦ, де можна ознайомитися з головними новинами УПЦ за день.